Najlacnejšie poistenie auta – ako na to?

Porovnavajte ceny poistenia auta medzi poisťovňamiChceli by ste si poistiť vaše vozidlo? Robíte veľmi dobre, pretože povinné zmluvné poistenie (skrátene PZP) je zákonom stanovené poistenie, ktoré sa vzťahuje na všetky vozidlá s evidenčným číslom, ako aj na niektoré špeciálne vozidlá, ktorým evidenčné číslo nebolo udelené. Keďže je zákon všeobecne záväzný právny predpis prijatý zákonodarným zborom, je potrebné ho rešpektovať, pretože v prípade jeho nerešpektovania hrozia tomu, kto ich nedodrží vysoké verejnoprávne sankcie v podobe finančných pokút, ktoré môžu byť udelené členmi Policajného zboru. Jednotlivé pokuty siahajú od niekoľkých desiatok až po stovky eur. V tomto článku vám priblížime, aké doklady mať vždy pri sebe, s kým poistenie auta uzavrieť, ako aj to, kde nájdete najlacnejšie ponuky.

Vozidlá s povinnosťou poistenia

Ako sme už vyššie načrtli, vozidlá s povinnosťou zákonného poistenia, sú všetky motorové vozidlá s evidenčným číslom, plus prívesný vozík. Vzťahuje sa aj na iné vozidlá, ktorým sa evidenčné číslo neudeľuje, ale ktoré sú motorom poháňané a ktoré môžu byť súčasťou cestnej premávky. Medzi tieto vozidlá zaraďujeme napríklad špeciálne poľnohospodárske vozidlá alebo vysokozdvižné vozíky. Sústreďme sa však na najčastejšie typy, akými sú najlacnejšie poistenie auta, motocykla a menej všedné prívesné vozíky.

Najvýhodnejšia ponuka

Ak práve nepatríte ku klanu Rockeffelerovcov, to akú sumu za poistenie auta zaplatíte, vám jedno nebude. Pretože je rozdiel zaplatiť za rovnaký balíček v jednej poisťovni 70 eur a v inej poisťovni 400 eur. Najlacnejšie poistenie auta vám môže sľúbiť každá poisťovňa. Ale ako si môžete byť skutočne istý, že práve to je to najlepšie a najvýhodnejšie? Pokiaľ si nepochodíte všetky poisťovne, tak si istý byť nemôžete. Tieto výlety vás však môžu stať nielen stratu času, ale aj stratu vašej energie. Iba žeby ste využili možnosť online poistenie auta.

Cez internet sa dostanete ku ponuke od každej poisťovneOnline možnosť

Online poistenie auta je jedinečná možnosť ušetrenia času všetkých časovo vyťažených ľudí, ale kvôli práci nestíhajú otváracie hodiny pobočiek. Funguje na báze pripojenia na internet, čo ma v súčasnosti skoro každá domácnosť. V dnešnej dobe už môžete požiadať jednoducho, z domu a v domácom oblečení. Väčšina poisťovní má na svojej internetovej stránke nástroj, s názvom PZP kalkulačka, ktorý vám pomôže nezáväzne vypočítať cenu poistného v ich poisťovni. Opäť platí, že na zistenie viacerých ponúk si musíte prejsť poistnú kalkulačku viacerých spoločností. Iba žeby ste využili porovnanie poistenia auta.

Porovnanie cien

Nevyhľadávajte ponuky jednotlivo. Ak máte správnu stránku, všetky výhodné ponuky máte na jednom mieste. Práve preto bola založená istá stránka, aby ste získali dôveryhodné a to najlepšie porovnanie. Porovnanie s vyššie menovanou stránkou vám uľahčí vašu prácu. Po vypísaní všetkých potrebných údajov, na základe ktorých jednotlivé poisťovne vygenerujú cenu, si môžete vybrať z viacerých ponúk, ktoré vám porovnanie poskytne. Možno si myslíte, že jednotlivé ceny ovplyvňuje len stav vozidla, ale cena je ovplyvnená aj osobou žiadateľa.

Aké údaje teda ovplyvňujú cenu? Cena poistenia auta je stanovená na základe toho:

 • kde sa vozidlo momentálne nachádza;
 • na základe účelu využitia vozidla,
 • približného počtu kilometrov najazdených za rok,
 • na základe dátumu výroby,
 • značky a modelu vozidla,
 • objemu a výkonu motora,
 • prevádzkovej hmotnosti,
 • najväčšej prípustnej hmotnosti
 • a nakoniec môže cenu ovplyvniť aj typ paliva.

Ako sme sa zmienili, aj minulosť resp. súčasnosť žiadateľa môžu ovplyvniť výsledok ceny. Ide o tieto fakty:

 • zavinenie škodovej udalosti,
 • počet rokov bez škodovej udalosti,
 • či je žiadateľ rodičom dieťaťa do 15 rokov, či má účet v OTP banke
 • alebo či platí iný typ poistenia (poistka za dom, životná poistka…).

Najlepšie na tom je, že vás nikto neprehovára na produkt, ktorý vlastne nechcete. Máte dostatok času na premyslenie a na výber tej najvhodnejšej poisťovne.

Ako požiadať o konkrétnu ponuku?

Ak ste sa už rozhodli, o poistenie auta požiadate jednoducho, a to kliknutím na konkrétnu ponuku. Po tejto rýchlej žiadosti vás v čo najkratšom čase bude kontaktovať daná poisťovňa, a to väčšinou formou mailu, kde vám zašlú:

 • návrh zmluvy,
 • jednotlivé podmienky,
 • údaje na zaplatenie zákonného poistenia,
 • ako aj zelenú kartu.

Zelená karta vám bude doručená poštou hneď, ako poisťovňa zaeviduje zaplatenie povinného zmluvného poistenia vozidla, ktoré chcete poistiť. Ak tak neurobíte do 30 dní, biela karta prestáva byť aktuálna a vy budete konať protizákonne, keďže ste si na vaše vozidlo neuzatvorili poistenie. Zelenú kartu noste vždy pri sebe, pretože policajné hliadky nezaujíma len technický preukaz, ale aj táto kartička, ktorá sa síce tvári nevinne, ale mnoho vodičov už na to doplatilo.

Čo to sme si už o poistení auta povedali, povenujem sa trošku motocyklom a prívesným vozíkom. Zdôrazňujeme, že na vyššie menovanej stránke môžete požiadať nielen o najlacnejšie ponuky, ale aj platí to aj pre motocykel a prívesný vozík.

Nezabudnite, že aj motorka musí byť poistenáMotocykel

Poistenie motocykla si uvedomujú hlavne tí, ktorí sú majiteľmi ťažších tátošov a ktorí ich na cestách prevetrávajú pomerne často. Majitelia, hlavne slabších motocyklov, ktoré na cestu (hlavne tú hlavnú) nevyjdú skoro nikdy, ale sú skôr súčasťou menších obcí, túto povinnosť až tak do úvahy neberú. Nezabúdajte na to, že najlacnejšie poistenie motocykla vás vyjde mnohokrát lacnejšie, než pokuta za nerešpektovanie zákona.

Prívesný vozík

Poistenie prívesného vozíka sa berie na ľahkú váhu. Veď predsa prívesný vozík nepoužívam tak často, tak aká je pravdepodobnosť, že práve vtedy budú policajti? To sa opýtajte tých, ktorí si povedali to isté a museli vyprázdniť svoje peňaženky. Prívesný vozík má svoje evidenčné číslo a je takisto súčasťou cestnej premávky, čiže povinnosti zabezpečiť poistenie prívesného vozíka sa nikto nevyhne. Ak áno a príde sa na to, tak ho čaká nepekná pokuta.

Poistenie auta nie je také komplikované uzavrieť, hlavne ak sa rozhodnete pre online PZP. Cena sa dá takisto zniesť, hlavne, ak si nájdete najlacnejšie a ak si chcete užívať svoje motorové vozidlá naplno. Preto nepodceňujte žiadne zákonom stanovené povinnosti a zabezpečte si všetko tak, aby bol spokojný systém, hliadka Policajného zboru a v neposlednom rade aj vy, a to vďaka tomu, že nezaplatíte vysokú pokutu. Viac o tejto problematike je tu.